Laa an der Thaya

Dolnorakouské městečko Laa an der Thaya je známé rakouské lázeňské město s více než 6.000 obyvatel (3. největší v okresu Mistelbach). Každoročně sem míří právě za lázeňskými  a léčebnými procedurami statisíce turistů nejen z Rakouska, ale i z okolních států vč. České republiky a ze Slovenska. Aby také ne, když je to z česko-rakouských hranic asi 2 km. Laa an der Thaya se nachází v regionu Weinviertel známém vinařskou produkcí. S jižní Moravou (zejména mikroregionem Hrušovansko) je propojeno nejen silnicemi, cyklostezkami, ale také vodním tokem řeky Dyje, který se stal po vstupu České republiky do Schengenského prostoru v roce 2004 oblíbeným rájem vodáků.

Laa an der Thaya náměstí
Laa an der Thaya náměstí

Dopravní spojení

Je paradoxem, že ačkoliv sem v dobách Rakouska-Uherska vedla z Hevlína do Laa an der Thaya jednokolejka (od roku 1870), v roce 2010 došlo k jejímu zrušení. Od otevření hranic v roce 1989 nedošlo k opravě přibližně 3km úseku kolejí, který byl potřeba k obnovení spojení. Koleje v okolí Hevlína zejí prázdnotou, a tak byla stoletá budova hevlínského nádraží alespoň prohlášena kulturní památkou. Spojení mezi oběma obcemi veřejnou dopravou zajišťují autobusy (Brno Zvonařka – Hevlín – Therme Laa).

Termální lázně Laa an der Thaya
Termální lázně Laa an der Thaya

Volnočasové aktivity

Ačkoliv je Laa an der Thaya známé zejména lázněmi Therme Laa, návštěvníci mohou svůj pobyt zpestřit nejen nakupováním v místních obchodech a nákupních centrech. Můžete zde nakoupit potraviny, elektroniky, hračky, dárkové předměty a mnoho dalšího. Značky jsou podobné jako u nás, ale můžete navštívit i „echt“ rakouské značky jako např. BIPA.

Svůj den si můžete zpříjemnit návštěvou kulturních památek a společenských událostí, ale také dalšími sportovními aktivitami – zejména cyklistikou spojenou s návštěvou místních vinařských sklepů. Cyklostezky kolem Laa an der Thaya jsou udržované. Navštívíte-li během Vašeho výletu lázně na kole, můžete si je během pobytu uschovat.