Laa an der Thaya

Dolnorakouské městečko Laa an der Thaya je známé rakouské lázeňské město s více než 6.000 obyvatel. Je 3. největší v okresu Mistelbach.

S jižní Moravou (zejména mikroregionem Hrušovansko) je propojeno nejen silnicemi, cyklostezkami, ale také vodním tokem řeky Dyje. Právě ta je oblíbeným rájem vodáků.

Laa an der Thaya náměstí
Laa an der Thaya náměstí

Dopravní spojení

Spojení mezi oběma obcemi veřejnou dopravou zajišťují autobusy (Brno Zvonařka – Hevlín – Therme Laa).

Ačkoliv ještě v dobách Rakouska-Uherska vedla z Hevlína do Laa an der Thaya jednokolejka (od roku 1870), v roce 2010 došlo k jejímu zrušení. Od otevření hranic v roce 1989 nedošlo k opravě přibližně 3km úseku kolejí, který byl potřeba k obnovení spojení.

Koleje v okolí Hevlína zejí prázdnotou, a tak byla stoletá budova hevlínského nádraží alespoň prohlášena kulturní památkou.

Volnočasové aktivity

Ačkoliv je Laa an der Thaya známé zejména lázněmi Therme Laa, návštěvníci mohou svůj pobyt zpestřit nejen nakupováním v místních obchodech a nákupních centrech. Jen pozor na to, že v neděli mají obchody zavřeno.

Můžete zde nakoupit potraviny, elektroniky, hračky, dárkové předměty a mnoho dalšího. Značky jsou podobné jako u nás, ale můžete navštívit i „echt“ rakouské značky jako je např. BIPA.

Den si můžete zpříjemnit také návštěvou kulturních památek, společenských událostí a místních vinařských sklepů a sportovními aktivitami.